Türkiye’de bir ilk Roman kadınlara terapi!

  • Bu Haber
  • 2015-11-25 18:25:10 tarihinde eklenmiş ve 2281 kez görüntülenmiştir.
Türkiye’de bir ilk Roman kadınlara terapi!

Hayata tutunurken kendilerine yardımcı olmakta zorlanan Roman kadınlar, bilinçaltı ve rehabilitasyon eğitimleri ile hayata tutunmayı öğreniyor. Hedef, Mersin’de yanan bu ışığın ülkeye yayılması ve roman kadınlarının hayatına yeni bir sayfa açılmasıdır.

Hayata tutunurken kendilerine yardımcı olmakta zorlanan Roman kadınlar, bilinçaltı ve rehabilitasyon eğitimleri ile hayata tutunmayı öğreniyor. Hedef, Mersin’de yanan bu ışığın ülkeye yayılması ve roman kadınlarının hayatına yeni bir sayfa açılmasıdır.

Roman Eğitim Folklor, Kültür ve Spor Derneği’nin; Avrupa Birliği’ne sunarak destek almayı amaçladıkları “Roman Kadınlarına Rehabilitasyon Projesi”nin altyapısı tamamlandı.
Altyapı kapsamında yaklaşık 30 kadına, Uzman Klinik Psikolog Hicran Ayseli ve Aile Hekimi Mustafa Tümay tarafından eğitimler verildi.
Yaklaşık 3 ay süren eğitimler kapsamında grup ve bireysel olarak terapiye alınan Roman kadınlara; onları değerli kılan değerleri yeniden hatırlatılarak, bunları yeniden anlamlandırıp hayatlarına temas etmelerini sağlamak ve onlara tekrar mutlu oldukları özlerini hatırlatmak sağlandı.“DÜNYAYA BAKIŞLARI DEĞİŞİYOR”

Yaklaşık 2 yıldır Roman Eğitim Folklor, Kültür ve Spor Derneği’nin çalışmalarına destek veren Uzman Klinik Psikolog Hicran Ayseli, AB’den destek almaya hazırlanan “Roman Kadınlarına Rehabilitasyon Projesi”nin Türkiye’de bir ilk olduğunu ve başarılı olunarak, ülke geneline yayılmasının hedeflendiğini söyledi.

“Bizler onların hayattaki şemalarında kişisel gelişimlerini tanımlamalarına yardımcı olup, dünyaya hayata bakış gözlüklerindeki renklerini değiştiriyoruz” diyen Ayseli, “Bilinçaltı telkinler, EMDR, EFT, NLP, hipnoterapi, bilişsel davranışçı ve farkındalık terapisi ile Roman kadınları grup ve bireysel terapiye alarak, onları değerli kılan değerlerini onlara tekrardan hatırlattı. Bunları yeniden anlamlandırıp, hayatlarına temas etmelerini sağladık ve onlara tekrar mutlu oldukları özlerini hatırlattık. Bu kadınların çoğu yaşamın evrelerinden hızlı geçmiş, çocukluk, evlilik, annelik hikayelerine sahip. Okuryazar oranı düşük bu kadınların evlilik yaşı ise çocukluk evresinde. Dolayısı ile hayat onların gözünden daha farklı yerlerde. Bu narkozlu bir hastanın uyuşmuş bedeninde dans etmeye çalışmasına benzer. Dolayısı ile kısır kalmış döngülerinde çok ‘bilmiyorum’ları var. Ve bazıları yarı uykuda, bazıları hiç uyanmamış, bazıları ise gözleri kapalı gerçeklerini anlatırken ürkek ama anlam verememiş. Özetle bizim üzerinde durduğumuz hassas bir nokta var; Bilinçaltı sizin yaşam kalitenizi belirler ve hayatınızı şekillendirir. Beyniniz doğru çalıştığında, siz doğru çalışıyorsunuz. Ve beyniniz probleme sahip olduğunda, hayatınızda da probleme sahipsiniz.  Bunun sonucunda beyni değiştirmenin hayatı değiştiren en büyük bulunmuş mucizelerden biri olduğuna bilerek ve inanarak buradayız. Çünkü gerçekten beyninizi daha iyi yapabilirsiniz. O problemli olsa bile, sahip olduğunuz beyinle çıkmazda değilsiniz.

Dolayısı ile buradan yola çıkarsak bizler onlara yalan söyleyen düşüncelerinde negatif düşünceleri nasıl pozitife çevireceğimiz doğrultusunda onlara sahip olduğunuz her düşünceye inanmak zorunda olmadıklarını hatırlatıyoruz” diye konuştu.

Hediye EROĞLU Haberidir.

Hicran Ayseli'nin izni ile yayınlanmıştır

ETİKETLER : Türkiye’de bir ilk Roman kadınlara terapi!
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer YAŞAM haberleri
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Mersin Bülteni
© Copyright 2015 Mersin Bülteni İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
BELEDİYE
Mersin B.Ş. Belediyesi
Mersin B.Ş. İmar İnşaat
Meski
KAMU
Mersin Valiliği
Mersin Emniyet Müdürlüğü
Mersin Adliyesi
Mersin Barosu
HASTANELER
Mersin Devlet Hastanesi
K. Doğum ve Çocuk Has. Hast.
Toros Devlet Hastanesi
Mersin Ün.Tıp Fakültesi
EĞİTİM
Toros Üniversitesi
İl Milli eğitim Müd.
Mersin Üniversitesi
Çağ Üniversitesi
ANKARA
E-Devlet
M.E.B.
T.C. Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık