BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ZİNHAR KABUL ETMEYECEĞİZ

  • Bu Haber
  • 2016-01-05 07:24:33 tarihinde eklenmiş ve 1768 kez görüntülenmiştir.
BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ZİNHAR KABUL ETMEYECEĞİZ

Merakla beklenen, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli arasındaki görüşme sona erdi. 1 saat 40 dakika süren görüşme sonrasında MHP'li Oktay Öztürk açıklama yaptı.

BAŞBAKAN Ahmet Davutoğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, görüşmesi sonrasında ilk açıklama MHP Genel Başkan Yardımcısı Oktay Öztürk’ten geldi. Öztürk, "Biz her konuda tartışmaya hazır olduğumuzu ifade ettik ama başkanlık sistemini zinhar kabul etmeyeceğimizi de ifade ettik" dedi.

TBMM’de bir araya gelen Davutoğlu ve Bahçeli’nin görüşmesi yaklaşık 2 saat sürdü. Görüşme sonunda basın mensuplarına açıklama yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Öztürk, Anayasa değişikliği ve AB uyum yasalarıyla ilgili reformlar konusunda fikir teatisinde bulunulduğunu bildirdi. Anayasa konusunda MHP’nin 2011 yılında öncülük ettiği bir uzlaşma komisyonu kurulduğunu ve o dönem 60 madde üzerine anlaşıldığını anımsatan Öztürk, "Şimdi bizim teklifimiz sanki süreç devam ediyormuşçasına mutlaka anayasada değişiklik süreci başlatılmalı. 61’nci madde gündeme gelip üzerinde konuşulmalı. Başbakan tarafından da bu kabul gördü. Bu noktadaki hassasiyetlerimizi de ortaya koyduk. Öteden beri söylediğimiz 21’nci yüzyılda Türk devlet ve milletinin önünde engel teşkil edebilecek maddelerden anayasasının arınması gerekiyor. En önemlisi de sivil iradenin mührünü taşıyan bir anayasanın olması gerekiyor. Bu noktada hemfikir olduğumuz ortaya çıktı" diye konuştu.

"BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ZİNHAR KABUL ETMEYECEĞİZ"

İçtüzükteki değişikliklerin de gündeme geldiğini aktaran Oktay Öztürk, "Biliyorsunuz iç tüzükle ilgili de bir komisyon çalışması vardı. Onun da kaldığı yerden devam etmesi noktasında teklifler oldu. Biz MHP olarak 93 yıllık parlamenter tecrübemiz var. Parlamenter sistemin süreç içinde aksayan tarafları varsa bunlar mutlaka gözden geçirilmeli. Parlamenter sistem güçlendirilmeli ve yolumuza böyle devam etmeliyiz düşüncesini ortaya koyduk ki bu bilinen tavrımız. Başbakan bu noktada ’Hayır parlamenter sistem olmaz’ gibi bir tabir kullanmadı ama başkanlık sisteminin de tartışılması gerektiğini, parlamenter sistemin artık ihtiyaca cevap vermediğini bunun yerine başkanlık sistemini önerdiklerini bunun tartışılması gerektiğini ifade etti. Biz her konuda tartışmaya hazır olduğumuzu ifade ettik ama başkanlık sistemini zinhar kabul etmeyeceğimizi de ifade ettik. Ama başkanlık sisteminden yana olmadığımızı hele hele Türkiye’nin bugün yaşadığı şartları dikkate aldığımız vakit böyle bir konuyu tartışmanın bile lüks olduğunu ifade ettik. Yine komisyon kurulması parlamentoda bulunan bütün partilerin eşit bir şekilde temsil edilmesi geniş bir katılımla bir anayasa değişikliği üzerinde çalışılması kararlaştırıldı. Onlar daha önceki tecrübeyi de dikkate alarak önü açık olmamasını istediler. Akıllarında 6 ayda biterse iyi olur gibi. Eğer komisyon kurulursa komisyon çalışmaları sırasında komisyon kendisi karar verir diye ifade ettik biz" ifadelerini kullandı.

"BAŞBAKAN BU NOKTALARDA HERHANGİ BİR SIKINTININ OLMADIĞINI İFADE ETTİ"

Anayasa’nın ilk 4 maddesindeki hassasiyetlerini dile getirdiklerini kaydeden Öztürk, şöyle devam etti: "Mümkün mertebe geniş bir katılımın toplumun en geniş katmanlarının katılımıyla bundan önce olduğu gibi söylenecek sözü olan her STK’nın katkı vermesi imkan dahilinde olabilecek bir anayasa değişikliği üzerinde duruldu. Bu arada tabi ki Anayasa değişikliği söz konusu olduğu vakit hassasiyetimizin olduğu noktalarda gündeme getirildi. Sayın Başbakan da bu noktalarda herhangi bir sıkıntının olmadığını ifade etti. Bunları biliyorsunuz MHP’nin, Genel Başkanımızın defaten ifade ettiği maddelerdir bunlar. İşin özü olarak anayasasının problemlere çözüm getirilmesini isterken devletin çözülmesine sebebiyet verebilecek adımların atılmasının karşısında olduğumuzu ifade ettik"

"BAŞBAKAN VE PARTİSİ ŞİMDİ ŞAŞI BAKIYOR"


Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun parlamentoda bulunan tüm partilerden eşit sayıda oluşmasını dile getirdiklerini ifade eden Öztürk, "Parlamentoda bulunun bütün partiler dedik. Biz fulü bakıyoruz dedik ama başbakan ve partisi şimdi şaşı bakıyor. O nasıl olacak bilmiyoruz ama parlamentoda bütün partilerin iştirak edebileceği bir komisyon söyledik. Eşit sayıda. Komisyonunu çalışma usullerini komisyon kendisi belirleyecek" dedi.

"TERÖRLE MÜCADELEDE KARARLI OLMALARI GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİK"

MHP’li Öztürk, açıklamasını şöyle sürdürdü: "Terörle mücadele kararlı olmaları gerektiğini bu noktada bize ihtiyaçları olduğu vakit devletin huzura kavuşması milletin geleceğe umutla bakması noktasında mecliste her türlü üzerimize düşen görevi yapacağımızı ifade ettik. Yeter ki terörden kurtarılsın. Terörle mücadelede kararlı olduklarını söylediler. İnşallah öyle olur. Girişte basın mensuplarının veya kameralardan bir kısmının olabileceğini söylemiştik ama susarak cevap verdiler. Fikirlerin tartışmasından hakikat ortaya çıkar. Anayasada 4 maddede ısrar ediyoruz"

ETİKETLER : BAŞKANLIK SİSTEMİNİ ZİNHAR KABUL ETMEYECEĞİZ Oktay ÖZTÜRK
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer SİYASET haberleri
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Mersin Bülteni
© Copyright 2015 Mersin Bülteni İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
BELEDİYE
Mersin B.Ş. Belediyesi
Mersin B.Ş. İmar İnşaat
Meski
KAMU
Mersin Valiliği
Mersin Emniyet Müdürlüğü
Mersin Adliyesi
Mersin Barosu
HASTANELER
Mersin Devlet Hastanesi
K. Doğum ve Çocuk Has. Hast.
Toros Devlet Hastanesi
Mersin Ün.Tıp Fakültesi
EĞİTİM
Toros Üniversitesi
İl Milli eğitim Müd.
Mersin Üniversitesi
Çağ Üniversitesi
ANKARA
E-Devlet
M.E.B.
T.C. Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık