Bahşiş

Bizim çok farklı geleneklerimiz var, bir lokantada veya bir otelde yemek yediğiniz zaman garsonun eline para tutuşturursunuz (Adına da bahşiş diyorlar) neden veriyoruz bunu, eğer bize iyi hizmet etsin diye yapılıyorsanız adam zaten yapacağını yaptı, iyi hizmet etiyse zaten onun görevi o
Bu makale 2015-11-03 00:03:33 eklenmiş ve 29911 kez görüntülenmiştir.
Şadan KÖSE diğer yazıları...

Şadan KÖSE


Bahşiş

Bizim çok farklı geleneklerimiz var, bir lokantada veya bir otelde yemek  yediğiniz zaman  garsonun eline para tutuşturursunuz (Adına da bahşiş diyorlar) neden veriyoruz bunu, eğer bize iyi  hizmet etsin diye yapılıyorsanız adam zaten yapacağını yaptı, iyi hizmet etiyse zaten onun görevi o. Yemekleri çok beğenmişsek yemekleri de o yapmadı, zaten yemeğin parasını da ne diyorlarsa önümüze ne getiriyorlarsa gıkımız çıkmadan ödüyoruz.  Daha sonra bir daha geldiğimde daha iyi hizmet etsin diye yapıyorsak bir daha geleceğim ne malum. Öyleyse o para senin cebinde kalmasının ne zararı var, bırak yemeğini yemişsin paranı ödemişsin o parada senin cebinde kalsın, cebinimi delecek mi.

  Bahşiş verdiğimiz insanları çoğaltabiliriz.  Berber çırağına bahşiş veririz, kapıcıya bahşiş veririz,

   Berbere gidiyorsun tıraştan sonra etrafıma bakıp ta fiyat tarifesini göremeyince  borcum ne diye sorduğumda “ne verirsen abi “ derse şaşar kalırım acaba ne versem, şunu versem az mı olur, bunu versem bana çok mu olur, bunun birde çırak bahşişi var. Parayı verir çıkarım ama içim buruktur. Acaba az mı oldu yoksa biraz daha mı vermeliydim. Şimdi bir berber buldum bu dertten kurtuldum. Adam ücret tarifesini dışarıya kaldırıma koymuş. Tıraşını yapıyor fişini de kesip paranı alıyor, çırak bahşişi problemi de yok.     

   Mahalle bakkallarımız vardır, önünden geçerken günaydın dersiniz, selamlaşırsınız. Alışveriş yaptığınızda şu kadar lira  tuttu, ama sen şu kadar ver derler. Herkese bir ikramları vardır. Bunu fazla söyleyerek birazını ikram mı ediyorlar yoksa kendi kazançlarından mı? Bilmiyorum.

   Sürekli alışveriş yaptığım bir bakkal vardı yine o günde bir miktar yiyecek malzemesi almıştım. Şu kadar tuttu ama sen şu kadarını ver, dedi. Bende,  sen benden zengin misinde ikram ediyorsun ne tutuyorsa al dedim. Parasını verdim ve gittim. Bu olay uzun süre kafama takıldı. Bakkal haklıydı, o benden zengindi ama, bunu için bana indirim yapması gerekmiyordu. Birkaç güm sonra bakkal dükkanına gittiğimde “Şadan ben senden zenginim” dedi bende haklısın Bahri abi dedim. Şimdi Bahri abi de bana bahşiş mi vermiş oldu. Neden daha sonra yeniden gelsin deye mi? ama ben ona hep gidiyordum, gedecektim de.

    Ben iş yerimde satış fiyatımın ne üzerinde nede altında mal satmıyorum bazen parayı bırakıp “üstü kalsın abi dediklerinde hayır kalmasın buyur paranın üzerini diyorum. Yine az eksik alsan olmaz mı diye soranlara hayır,  paran yoksa tabi ki olur neden olmasın, paran varsa olmaz paramı tam isterim diyorum. Bazen kızanlar oluyor o zaman biraz üzülüyorum ama çabuk atlatmaya çalışıyorum.

   Yazıyı okuyan kişiler yahu kardeşim memleketin bu kadar  problemi varken niye böyle konularla uğraşıyorsun diyen olursa, maalesef ben büyük konulara takıldığım gibi  küçük konulara takarım,  yere tükürenler takarım, rüşvetsiz iş yapmayanlara takarım, laubali devlet memurlarına takarım, velhasıl takarımda takarım.  

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Şadan KÖSE diğer yazıları...
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Mersin Bülteni
© Copyright 2015 Mersin Bülteni İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
BELEDİYE
Mersin B.Ş. Belediyesi
Mersin B.Ş. İmar İnşaat
Meski
KAMU
Mersin Valiliği
Mersin Emniyet Müdürlüğü
Mersin Adliyesi
Mersin Barosu
HASTANELER
Mersin Devlet Hastanesi
K. Doğum ve Çocuk Has. Hast.
Toros Devlet Hastanesi
Mersin Ün.Tıp Fakültesi
EĞİTİM
Toros Üniversitesi
İl Milli eğitim Müd.
Mersin Üniversitesi
Çağ Üniversitesi
ANKARA
E-Devlet
M.E.B.
T.C. Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık