BİLİNÇALTINIZI YÖNETEREK SPORTİF BAŞARININ SINIRLARINI ZORLAYIN

Futbolda spor psikolojisi adı altında motivasyon, özgüven, stres yönetimi, öfke kontrolü, ve içsel kontrol çok önemlidir. Bu anlamda sporun her alanında biz uzman psikologlarca verilecek, uzun vadeli psikolojik desteğin önemi çoktur. Çünkü iyi bir ekip ruhu tek başına spor yönetimi bilimleri bilgisine sahip iyi bir yönetici ile ya da sosyoekonomik imkanlar dahilinde tek başına sporcunun bireysel çabası ile olabilecek bir durum değildir. Bu bir ekip işidir ve her birimiz bunun bir parçasını oluşturuyoruz.
Bu makale 2015-11-25 18:13:08 eklenmiş ve 18712 kez görüntülenmiştir.
Hicran AYSELİ diğer yazıları...

Hicran AYSELİ


BİLİNÇALTINIZI YÖNETEREK SPORTİF BAŞARININ SINIRLARINI ZORLAYIN

Futbolda spor psikolojisi adı altında motivasyon, özgüven, stres yönetimi, öfke kontrolü, ve içsel kontrol çok önemlidir. Bu anlamda sporun her alanında biz uzman psikologlarca verilecek, uzun vadeli psikolojik desteğin önemi çoktur. Çünkü iyi bir ekip ruhu tek başına spor yönetimi bilimleri bilgisine sahip iyi bir yönetici ile ya da sosyoekonomik imkanlar dahilinde tek başına sporcunun bireysel çabası ile olabilecek bir durum değildir. Bu bir ekip işidir ve her birimiz bunun bir parçasını oluşturuyoruz.
HİPNOTERAPİ DESTEĞİ İLE SPORTİF PERFORMANSINIZI,
HAYAL BİLE EDEMEYECEĞİNİZ KADAR ÇOK ÜST SEVİYEYE ÇIKARABİLİRSİNİZ

Artık gelinen bir nokta var ki; insan vücudunun da bir limiti olduğu yani bir sporcunun hız, çabukluk, patlayıcı güç ve kuvvet gibi kavramların bir noktaya kadar geliştiğidir. Çünkü olumsuz düşüncelerin birikiminin yarattığı çöplüğün bedelini fiziksel, zihinsel ve duygusal rahatsızlıklar yaşayarak ödüyoruz. Bunun da spor hayatına yansıyan kısmında başarı oranını düşürdüğü gerçeği kaçınılmazdır.  
Uzman klinik psikolog gözü ile baktığımda düşük frekanslı duygular bedenimizin bağışıklık sistemini yavaşlatır. Burada üzerimize düşen bilinç altı telkinler ile emdr, eft, nlp, hipnoterapi, bilişsel davranışçı ve farkındalık terapisi ile sporcularımızı grup ve bireysel terapiye alarak takım performansını bilinçaltı düzeyinde attırmaktır. Bu spor psikolojisi altında uyguladığım zihinsel tekniklerin başarı oranının çok yüksek olduğunu söyleyebilirim. Çünkü çoğu inanç ile davranışlarımızın itici gücü “bilinçaltımız” olduğuna göre, bilinçaltı seviyesinde değişim gerçekleştirebilen birçok tekniğin, sporcuların performanslarında son derece etkisini göstermiştir.
Hipnoterapi, bu tekniğin en sağlıklı çözümüdür. Çünkü hipnoz bir sporcuyu bir üst seviyeye taşıyarak sporcunun kendine inanç, güven, odaklanma, konsantrasyon, müsabaka öncesi endişeleri, dikkat eksikliği gibi konuların üstesinden gelmek konusunda önemli bir fark yaratmasına sebep olur ve performansını en üst seviyeye taşır. Çünkü bilinçaltı telkinlerle tedavi,  performans anındaki duygu durumu, alışkanlıklar ve davranışlar üzerinde pozitif değişimler elde etme konusunda çok etkilidir. Bir sporcunun sırf performans anksiyetesinin üstesinden gelmeyi başarması bile sporcunun altın madalya ile yedinci olması arasında önemli bir fark yaratır. Amerika’daki birçok lise takımının hipnoz desteği aldıktan sonra başarı ve performanslarında önemli sıçramalar yapmış olması buna örnektir.  

SPOR VE BİLİNÇALTI DEĞİŞİM İLE HİPNOTERAPİ
‘’zihinsel tasarım yoluyla sporcularda  sportif performans artışı sağlama’’

Dünyada hangi dalda olursa olsun birçok ünlü sporcu, antrenör; kişisel veya çalıştırdıkları takımların performanslarında önemli kazanımlar elde etmek için uzman eğitimli hipnoterapistler ile çalışır. Dünyanın başarılı tenisçileri, golfçüleri, atletleri, boksörleri, beyzbolcuları, jimnastikçileri, rugbycileri, basketbolcuları, su altı dalışçıları otohipnozdan istifade ederler. Onlardan bazıları; ünlü golfçüler Tiger Woods ve Nick Dougherty, futbolcular Andy Cole, Jerzy Dudek ve Nathan Redmond, Rugbyci Ben Cohen ve henüz bilmediğimiz bir çok sporcu.
Tiger Woods, golfteki başarısını olağanüstü bir seviyeye taşımak için hipnozdan yararlanan üst düzey sporculara mükemmel bir örnektir. Genç yaşlarından bu yana kendi kendine hipnoz teknikleri kullanan Tiger Woods, golfteki olağanüstü başarı seviyesine ulaşmak için hipnoz kullanan sporculara mükemmel bir örnek olup bir şekilde “kendi kendine hipnoz” teknikleri kullandığı bilinmektedir. Müsabakalara çıkmadan önce her vuruşunu zihninde imgeleme teknikleriyle prova eden Tiger Woods, sadece bununla da kalmayıp aynı zamanda odaklanma ve konsantrasyon konusunda da hipnoz tekniklerinden faydalanıyor. Birçok başarılı sporcu gibi Tiger Woods da etkili bir oyun çıkarmak için % 100 konsantrasyon, zihin dinginliği ve gerginliği bertaraf etme konusunda ve odaklanma konusunda hipnoterapist yardımı almıştır. Tiger Woods hipnozun olağanüstü başarılar elde etmek ve sporcunun kendi zihnini istediği gibi modifiye edebilmesi konusunda hipnozun ne kadar güçlü ve etkili bir araç olduğunun açık bir ispatıdır. Çünkü hayal etme, gözünde canlandırma ve zihinsel olarak olayı yaşama başarılı sporcuların müsabakalardan önce uyguladıkları temel yöntemlerdendir.
“Zihinsel tasarım”, sporcular için çok büyük performans artışına yol açar. Hipnoz halinde yapılan canlandırma egzersizleri ve özel tasarlanmış telkinler, özellikle oto hipnoz teknikleri ile de birleştirildiğinde sporcu performansını büyük ölçüde arttırmaktadır. Mary Lou Retton da 1984 Olimpiyatları’nda jimnastik dalında altın madalya kazanmak için hipnozdan yararlandı. Günümüzde birçok NBA oyuncusu ve dünyada birçok üst düzey futbolcu, yüzücü, olimpiyat sporcuları da hipnozdan faydalanıyor. İngiliz futbolcu David Backham’ın hipnoz olarak karşılaşmaya çıktığı basında da yer almıştır.
Dr.ikai ve Dr.A.H.Steinhaus 1961 yılında“Some modifying the expression of Human Strength” adlı çalışmalarından da bilindiği üzere, hipnoterapi adı atında “çok güçlü oldukları ve bu gücü sonuna kadar kullanabilecekleri” telkini verilen sporcuların, hipnoz halinde iken normal zamanlara göre maksimum güçlerinden %30 daha fazla bir ağırlık kaldırabildiklerini ortaya koymuşlardır. O tarihe kadar antrenman, tamamen fiziksel olarak teknik ve kondisyon özellikleri geliştirilmek üzere yaptırılıyordu. Burada beyindeki merkezi sinir sisteminden kaslara uyarı sinyallerinin gitmesi sağlanarak uygun nörolojik bağlantılar oluşturulur. Bu tekrar ettikçe bu nörolojik, sinaptik yapı daha belirgin bir hale gelir. Rus araştırmacılar bu tekniğe Sinir-kas programlaması (neuromuscular programming) adını vermişlerdir.  
Bu neden içerisinde hipnoterapi desteği alan sporcuların sakatlık ve yaralanmalarından çok daha çabuk kurtulduğunu gösteren bilimsel araştırmalar gösteriyor ki hipnoz sporcular için harika bir araç olup İyileşme süresini hızlandırıyor ve kişinin daha hızlı bir şekilde sahalara dönmesine sebebiyet veriyor. Aynı zamanda psikosomatik dediğimiz bilincin zorlaması ile vücudumuzda bloke oluşturan bölgesel ağrıların azaldığı ya da erken iyileşme gösterdiği görülüyor. Bu anlamda gerek bireysel gerekse grup üzerinde nöroterapi anlamında uyguladığım zihinsel tekniklerin bir gereklilik olduğunu vurgulamam gerekir. Ve bu çalışmaları birçok alanda uygulayarak çalışmalarıma yoğun şekilde devam ediyorum.
Bu alanlardan kekemelik, depresyon, sosyal fobi, tik, psikojenik ağrı bozuklukları, şişmanlık, panik atak, fobi (Karanlık, kapalı yer, dişçi, deniz, yükseklik vb.), travma, psikolojik bellek kayıpları (Dissosiyatif Amnezi), uyku bozuklukları, dissosiyatif bozukluklar (çoğul kişiliklerde, geçici hafıza kayıpları), kronik fiziksel ağrıları giderme, cerrahi ameliyatlar sonrası ağrı eşiklerini düşürme,  astım, migrende, kanser ağrılarını azaltmak gibi birçok alanda uygulayarak başarı oranını çok yüksek seviyede yakaladığımı söyleyebilirim.

 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Hicran AYSELİ diğer yazıları...
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Mersin Bülteni
© Copyright 2015 Mersin Bülteni İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
BELEDİYE
Mersin B.Ş. Belediyesi
Mersin B.Ş. İmar İnşaat
Meski
KAMU
Mersin Valiliği
Mersin Emniyet Müdürlüğü
Mersin Adliyesi
Mersin Barosu
HASTANELER
Mersin Devlet Hastanesi
K. Doğum ve Çocuk Has. Hast.
Toros Devlet Hastanesi
Mersin Ün.Tıp Fakültesi
EĞİTİM
Toros Üniversitesi
İl Milli eğitim Müd.
Mersin Üniversitesi
Çağ Üniversitesi
ANKARA
E-Devlet
M.E.B.
T.C. Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık