ASGARİ ÜCRET YALANI VE İŞSİZLİK

Ülkemizde en çok gizlenen gerçeklerden birisi şüphesiz gerçek işsizlik rakamları… AKP akıl mantığa sığmayan bazı yanlış icraatları sebebiyle karşılaşacağımız yeni gelişmelerle işsizlik, geçtiğimiz yılları da aratır mahiyette olacak.Çünkü üretim yok tamamen tüketim toplumu haline geldi güzelim ülkemiz.
Bu makale 2016-01-19 11:41:24 eklenmiş ve 7494 kez görüntülenmiştir.
H.Bektaş ADIGÜZEL diğer yazıları...

H.Bektaş ADIGÜZEL


ASGARİ ÜCRET YALANI VE İŞSİZLİK

Ülkemizde  en çok gizlenen gerçeklerden birisi şüphesiz gerçek işsizlik rakamları… AKP  akıl mantığa sığmayan bazı  yanlış icraatları sebebiyle karşılaşacağımız yeni gelişmelerle işsizlik, geçtiğimiz yılları da aratır mahiyette olacak.Çünkü üretim yok tamamen tüketim toplumu haline geldi güzelim ülkemiz.
Dilerseniz Türkiye İstatistik Kurumu’nun  Ekim 2015 rakamlarından istifade ederek izah edelim dileyen resmi web sayfasına girerek aşağıda yazacağım verileri bulabilir.
15 yaş üstü nüfus 58 milyon 134 bin kişi,İş gücüne katılım 30 milyon kişidir.İstihdam edilenler 26 milyon 856 bin kişi,İşsiz 3 milyon 147 bin kişi,İş gücüne dahil olmayanlar ise 28 milyon 130 bin kişi…
Oransal olarak ifade edersek:İş gücüne katılma oranı yüzde 51,6,İstihdam oranı yüzde 46,2,Resmi işsizlik oranı yüzde 10,5,Kayıt dışı çalışanların oranı yüzde 33,6
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun  hazırladığı Ocak 2016 İşgücü Piyasası Bülteni’nden ilan edilen işsizlik oranına göre Türkiye dünya ülkeleri sıralamasında 8. sırada…neye göre 8 isek onu da anlamış değilim.
TİSK’in Bülteni’nde, TÜİK’in mevcut rakamlarıyla hesaplanan “en geniş işsizlik tanımı”na göre Türkiye’de işsizlik oranı yüzde 18,4 ve 5 milyon 971 bin kişi işsiz…
Resmi rakamlara göre, 15 yaş üstü nüfusun yaklaşık 58 milyon olduğu açıklanıyor; bunlardan sadece 30 milyonunun iş gücüne katıldığı ve bunların da yaklaşık 27 milyonunun istihdam edildiği ifade ediliyor. Peki, yoksulluk sınırının 4 kişilik bir aile için 4 bin 500 TL’ye yükseldiği ülkemizde, iş gücüne dahil olmayanlar içinde iş bulduğunda, “ben çalışmam” diyecek kaç kişi var?
İş gücüne dahil olmayan 28 milyon nüfustan; 4 milyon emekliyi, 4 milyon öğrenciyi ve de fazlasıyla 4 milyon da diğer çalışamaz durumda olanları çıkartalım, geriye 16 milyon kişi kalır. Yani işgücüne katılmıyor diye üstü örtülmeye çalışılan bu kesimde de 16 milyon işsizimiz var ve bunlara bir iş sahası açıldığında emin olun ki hepimizden daha fazla çalışırlar.
Peki, istihdam da gözüküp de gerçekte işsiz olan, güvencesiz olan kaç kişi var?
İş aramaktan umudunu kesenleri, yılın sadece birkaç ayında mevsimsel çalışan, çoğunda da işsiz olanları ve de İşkur’a müracaat edip de iş bekleyen kişileri de dahil ettiğimizde gerçek resmi işsizlik, yukarıda da belirttiğimiz gibi 6 milyon kişiye yakın ama ne hikmetse herkes bu durumdan memnun  sadaka toplumu halini getirdiler milleti.
Peki, ya dünyada birinci sırada olduğumuz kayıt dışı istihdam gerçeği ne olacak dediğimizde sus sen ne anlarsın diyen hükümet sevdalıları siz işinize baka durun gidişat gidişat değil biz söyleyelim de….
Türkiye’de istihdamın yüzde 33,6’sı kayıt dışı… Yani sayıları 9 milyonu aşan bu kadar kişi, çalışıyor gözüktüğü halde hiçbir güvencesi yok. Bunların yarıya yakını ücretsiz aile işçisi olarak isimlendiriliyor, çoğu da tarımda istihdam edilmiş gözüküyor. Ücretsiz, güvencesiz, kayıtsız vatandaşlarımızı nasıl istihdamda gösterebilirsiniz? Bence bu rakam gerçek işsizliği az göstermek için kullanılıyor.
Hala açlık sınırının altında çalışan milyonlarca asgari ücretliyi ve yoksulluk sınırının yarısı kadar maaş alan milyonlarca memuru hesaba katmıyoruz bile…Bütün bu gerçeklerden sonra sizce gerçek işsizlik rakamı nedir? En geniş tanımlı resmi işsiz sayısı: 6 milyon kişiKayıt dışı çalışan: 9 milyon kişi Çalışabilecek potansiyeli olduğu halde işgücüne dahil edilmeyen: 16 milyon kişi ,Toplam 31 milyon kişi… Yanlış okumadınız tam 31 milyon işsizimiz var.
İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Genel  Müdürlüğü Türkiye’de 2 milyon 255 bin 299 kayıtlı Suriyeli bulunduğunu açıkladı. Kayıtlı olmayan 1 milyon Suriyeli daha olduğunu düşünürsek ve bunların en az yarısının çalışma potansiyeli olduğu hesaba katarsak burada da en az 2 milyon gibi bir gözükmeyen işsiz var.
Eğer Suriyeliler iş buluyorsa, bu, Türk vatandaşlarının iş bulamaması, ya da işten çıkartılması anlamına gelmektedir.Ki en yakın örneği yaşadığımız kentte aleni bir şekilde ortada imalathanelerde  depolarda her yerde ucuz işçilikle Suriyeliler çalıştırılmaktadır.
Bir de asgari ücretin 1300 TL olması ve bunun işverene 1500 TL olan toplam maliyetini 1933 TL’ye çıkarması sebebiyle oluşacak bir işçi çıkarma süreci olacak çünkü çoğu işveren doğru düzgün bırakın iş yapmayı çoğu zaman işletmeleri siftahsız kapatıyor.
İşverenlerin bu ekstra maliyeti karşılaması oldukça zor, siyasi iradenin “benin işverenim işini bilir” mantığıyla hareket ettiğini dikkate alırsak, maliyetleri kısma adına işverenlerin kayıt dışı istihdama, özellikle de düşük ücretli Suriyeli istihdamına yöneleceği kesin bizler söyleyelim de şakşakçılar alkışa devam ede dursunlar.Vesselam.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
H.Bektaş ADIGÜZEL diğer yazıları...
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Mersin Bülteni
© Copyright 2015 Mersin Bülteni İnternet Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
BELEDİYE
Mersin B.Ş. Belediyesi
Mersin B.Ş. İmar İnşaat
Meski
KAMU
Mersin Valiliği
Mersin Emniyet Müdürlüğü
Mersin Adliyesi
Mersin Barosu
HASTANELER
Mersin Devlet Hastanesi
K. Doğum ve Çocuk Has. Hast.
Toros Devlet Hastanesi
Mersin Ün.Tıp Fakültesi
EĞİTİM
Toros Üniversitesi
İl Milli eğitim Müd.
Mersin Üniversitesi
Çağ Üniversitesi
ANKARA
E-Devlet
M.E.B.
T.C. Cumhurbaşkanlığı
Başbakanlık